Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги
Жорий йилнинг 29 май куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси вакиллари билан Эрон Савдо-саноат, тоғ-кон ва қишлоқ хўжалиги палатаси вакили ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Эрон ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётгани ҳақида таъкидлади. Қолаверса, томонлар икки Палата фаолияти билан ҳам танишиб, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан бизнес вакиллари учун яратилаётган янги имкониятларни муҳокама қилди.
Шунингдек, учрашув давомида Ўзбекистон ва Эрон ўртасидаги Ҳукуматлараро комиссия доирасида қабул қилиниши режалаштирилган икки давлат палаталари тўғрисидаги Протоколнинг бандларини муҳокама қилинди. Хусусан, томонлар икки давлат Арбитраж марказлари ўртасида ўзаро англашув меморандумини имзолаш имкониятларини кўриб чиқишга келишиб олди.
Учрашув якунлари бўйича Меморандум тафсилотларини яна батафсил муҳокама қилишга, шунингдек, Ишбилармонлар қўмитаси йиғилишини ташкил этиш имкониятларини кўриб чиқишга келишиб олинди.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Ираном
29 мая т.г. состоялась встреча между представителями Торгово-промышленной палаты Узбекистана и представителем Иранской Торгово-промышленной палаты, шахты и сельского хозяйства.
В ходе встречи стороны отметили стабильно растущее торгово-экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Ираном, а также была представлена деятельность двух палат и новые возможности Торгово-промышленной палаты Узбекистана для представителей бизнеса.
Также стороны обсудили пункты Протокола, касающиеся Палат двух стран, планируемых к принятию в рамках Межправительственной комиссии между Узбекистаном и Ираном. В том числе стороны договорились рассмотреть возможность подписания Меморандума о взаимопонимании между Арбитражными центрами двух стран.
По итогам встречи стороны договорились дополнительно обсудить детали Меморандума, а также рассмотреть возможность организации заседания Делового комитета.