O‘zbekiston va Eron Islom Respublikasi ishbilarmon doiralari o‘rtasida B2B formatida muzokaralar bo‘lib o‘tdi
2022-yilning 10-may kuni “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida O‘zbekiston va Eron Islom Respublikasi ishbilarmon doiralari o‘rtasida B2B formatida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston ishbilarmon doiralarining 70 dan ortiq va Eron ishbilarmon doiralarining 40 ga yaqin vakillari ishtirok etdi. Qolaversa, O‘zbekiston tomonidan qator sanoat birlashmalari vakillari ishtirok etdi.
Eron Islom Respublikasi delegasiyasi tarkibida yetakchi korxonalar tadbirkorlari bo‘lib, O‘zbekiston korxonalari bilan uzoq muddatli va samarali hamkorlik qilishga asosiy e'tibor qaratilganini aloxida ta'kidlash zarur.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qilish, shuningdek, tadbirkorlarga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishda ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashdan iborat.
Tadbirda ikki mamlakat iqtisodiyotlari o‘zaro manfaatli tarzda bir-birini to‘ldirib turgani va bu bilan to‘qimachilik, kimyo, farmasevtika, elektrotexnika, biotibbiyot, qurilish materiallari ishlab chiqarish va qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda hamkorlikni yanada kengaytirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratilayotganligi ta'kidlandi.
Tomonlar Eron va O‘zbekiston tadbirkorlari va investorlarini amaliy hamkorlikka jalb etish, ya'ni istiqbolli tarmoqlarda o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, o‘zaro hamkorlik hajmini oshirish uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish maqsadida ikki davlat o‘zaro hamkorlikni faollashtirish tarafdori ekanini ta'kidladilar.
Tadbirda Davlatimiz rahbari va hukumatimiz tomonidan mamlakatimiz iqtisodiyotida xususiy sektorning ro'lini oshirishga katta e'tibor qaratilayotgani, shu munosabat bilan investisiyalarni rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar faol ishlab chiqilib, hayotga tatbiq etilayotgani bir necha bor ta'kidlandi. Shuningdek ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlik sube'ktlariga soliq yukini kamaytirish, xususiy mulk va xorijiy kapitalni huquqiy himoya qilish mexanizmlarini kuchaytirish, shuningdek, mamlakatimizning har bir viloyatining tuman va shaharlari kontekstida yangi foydalanilmagan iqtisodiy zaxiralarni aniqlash, ularning daromadliligini ta'minlash masalalari ham qayd etildi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilariga maqsadli yo‘nalishda ishlab chiqilgan istiqbolli loyiha takliflari manfaatdor Eron investorlari va tadbirkorlari bilan yanada chuquroq o‘rganish maqsadida taqdim etildi. Mazkur sohalar tarkibiga oziq-ovqat, neft-gaz, farmasevtika, ta'lim, muhandislik, ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlar kiritildi.
Ta'kidlash joizki, amalga oshirilayotgan islohotlar, yaratilgan sarmoyaviy muhit va kichik biznes uchun yaratilgan imkoniyatlar O‘zbekistonda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun ulkan salohiyat yaratmoqda.
Tadbir davomida tadbirkorlar hamkorlarga o‘z mahsulot va xizmatlarini namoyish etib, eksport salohiyati va hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdilar.

Прошли переговоры деловых кругов Узбекистана и Исламской Республики Иран в формате В2В.
10 мая 2022 года в отеле “International Hotel Tashkent” прошли переговоры деловых кругов Узбекистана и Исламской Республики Иран в формате В2В.
Мероприятие собрало на своей площадке более 70 представителей деловых кругов Узбекистана и около 40 представителей бизнеса Ирана. Также с узбекской стороны в нем приняли участие представители ряда отраслевых объединений.
Следует отметить, что в составе делегации Исламской Республики Иран были предприниматели ведущих предприятий, основной упор делался на долгосрочное и эффективное сотрудничество с узбекскими предприятиями.
Основная цель мероприятия - обсуждение текущего состояния и перспектив двустороннего торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества, а также укрепление сотрудничества между двумя странами в создании дополнительных возможностей для предпринимателей.
Стоит отметить, что экономики двух стран выгодно взаимодополняют друг друга, что формирует предпосылки для дальнейшего наращивания сотрудничества в таких направлениях как текстильная, химическая, фармацевтическая, электротехническая отрасли, биомедицина, производство строительных материалов и сельское хозяйство.
Сторонами была обозначена приверженность двух стран к активизации взаимодействия с целью создания максимально благоприятных условий для привлечения иранских и узбекских предпринимателей и инвесторов к практическому сотрудничеству, имея в виду реализацию взаимовыгодных проектов в перспективных отраслях, а также увеличение объемов взаимной торговли.
На мероприятии не раз отмечалось, что Главой государства и правительством уделяется большое внимание повышению роли частного сектора в экономике страны, в связи с чем активно разрабатываются и реализуются практические меры по совершенствованию инвестиционного и делового климата, снижению налоговой нагрузки на бизнес, укреплению механизмов правовой защиты частной собственности и иностранного капитала, а также выявлению новых незадействованных экономических резервов в разрезе районов и городов каждого региона страны с целью обеспечения их ускоренного и сбалансированного развития.
Также вниманию участников мероприятия были представлены перспективные проектные предложения, разработанные в адресном порядке: в сферах текстильной, химической, фармацевтической, электротехнической отраслях, для дальнейшей проработки с заинтересованными иранскими инвесторами и предпринимателями.
Стоит отметить, что проводимые реформы и созданный инвестиционный климат и возможности для малого бизнеса дают огромный потенциал для развития бизнеса в Узбекистане.
В ходе мероприятия предприниматели продемонстрировали партнерам свою продукцию и услуги, а также обменялись мнениями об их экспортном потенциале и приоритетах сотрудничества.