Aholini profilaktik emlash bo‘yicha qonun xujjatlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti tomonidan O‘RQ-705-son 2021 yil 2 avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligini ta'minlashga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida”gi Qonuni imzolandi.
Qonun bilan Mehnat kodeksi va “Fuqarolar sog‘lig‘ini saqlash to‘g‘risida”gi Qonunlariga qo‘shimchalar kiritildi.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 113-moddasining uchinchi qismiga ko‘ra, xodim karantinli va odam uchun xavfli bo‘lgan boshqa yuqumli kasalliklar tarqalishi tahdidi mavjud bo‘lgan taqdirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh davlat sanitariya vrachining qarori asosida qonunchilikda belgilangan tartibda joriy etiladigan profilaktik emlashdan o‘tishni rad etgan taqdirda (sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra qarshi ko‘rsatma mavjud bo‘lmaganda) ish beruvchi uni ishga qo‘ymaslikka haqli.
O‘zbekiston Respublikasi “Fuqarolar sog‘lig‘ini saqlash to‘g‘risida”gi Qonuniga ko‘ra, karantinli va inson uchun xavfli bo‘lgan boshqa yuqumli kasalliklar tarqalishi tahdidi mavjud bo‘lgan taqdirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh davlat sanitariya vrachining qarori asosida aholini profilaktik emlashdan o‘tkazish joriy etilishi mumkinligi belgilandi.

Внесены изменения и дополнения в законодательство о профилактической вакцинации населения.
Президент Республики Узбекистан подписал Закон № ЗРУ-705 от 2 августа 2021 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения».
Законом внесены поправки в Трудовой кодекс и Закон об общественном здравоохранении.
Согласно части третьей статьи 113 Трудового кодекса Республики Узбекистан, в случае угрозы карантина и других инфекционных заболеваний, если работник отказывается от прохождения профилактической вакцинации в соответствии с законодательством Республики Узбекистан на основании решения Главного государственного санитарного врача (при отсутствии противопоказаний по состоянию здоровья), работодатель вправе не допскать его к работе.
Согласно Закону Республики Узбекистан «Об общественном здравоохранении», в случае угрозы карантина и других инфекционных заболеваний, опасных для человека, профилактическая вакцинация может быть введена по решению Главного государственного санитарного врача Республики Узбекистан.