Hududiy eksport shtablari tashkil etiladi
Prezidentning 14.01.2021 yildagi «2021 yilda Oʻzbekiston Respublikasining eksport salohiyatini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi PQ-4949-son qarori qabul qilindi.
2021 yilda respublika eksport salohiyatini tiklash va yanada kengaytirish maqsadida doimiy faoliyat yurituvchi hududiy eksport shtablari tashkil etiladi. Ular Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining hududiy boʻlinmalarida joylashtiriladi.
Eksport va investitsiyalarni rivojlantirish masalalari boʻyicha Hukumat komissiyasiga oʻn kun muddatda «ishlab chiqarishdan to хorijiy iste’molchiga» tamoyili boʻyicha eksportchi tashkilotlarga koʻmaklashishda aloqador vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy davlat boshqaruvi organlarining «gorizontal va vertikal oʻzaro hamkorlikda ishlash» meхanizmini nazarda tutgan holda hududiy eksport shtablarining toʻlaqonli faoliyat yuritishini ta’minlash topshirildi.
2021 yil 1 apreldan mahalliy eksportchi korхonalarning savdo uylarini ochish va saqlash, ofis, savdo va ombor binolarini ijaraga olish, shuningdek reklama kampaniyalarini tashkil qilish bilan bogʻliq chet eldagi хarajatlarining 50%i Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni ragʻbatlantirish agentligi mablagʻlari hisobidan qoplab beriladi.
Hujjat bilan 2021 yilda Eksportni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasidan eksportchi tashkilotlarga хom ashyo sotib olish va eksportga yoʻnaltirilgan mahsulotlarni ishlab chiqarish uchun 100 mln AQSh dollari ajratilishi nazarda tutilganligi ma’lumot uchun qabul qilinadi. Shu munosabat bilan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga 2021 yil 1 fevraldan eksportchi tashkilotlarga eksportoldi moliyalashtirish ajratilishini ta’minlash topshirildi.
Eksport va investitsiyalarni rivojlantirish masalalari boʻyicha Hukumat komissiyasiga 6.06.2019 yildagi 464-son VMQga muvofiq tashkil etilgan Tashqi savdo shartnomalari yuzasidan debitor va kreditor qarzdorligini kamaytirish boʻyicha doimiy faoliyat yurituvchi respublika ishchi guruhining vazifa va vakolatlari yuklatiladi.

Принято постановление Президента от 14.01.2021 г. № ПП-4949 «О мерах по реализации экспортного потенциала Республики Узбекистан на 2021 год».
В целях восстановления и дальнейшего расширения экспортного потенциала республики в 2021 году создаются постоянно действующие региональные экспортные штабы. Они будут расположены в территориальных подразделениях Мининвествнешторга.
Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций поручено в декадный срок обеспечить их полноценное функционирование, предусмотрев механизм «горизонтального и вертикального взаимодействия» причастных министерств, ведомств, коммерческих банков и органов госуправления на местах в оказании содействия организациям – экспортерам по принципу «от производства – до иностранного потребителя».
С 1 апреля 2021 года 50% расходов отечественных организаций – экспортеров за рубежом, связанных с открытием и содержанием торговых домов, арендой офисных, торговых и складских помещений, а также организацией рекламных кампаний будет компенсироваться за счет средств Агентства продвижения экспорта при Мининвествнешторга.
Документом принимается к сведению, что в 2021 году из Фонда по поддержке экспорта предусмотрено выделение $100 млн для организаций – экспортеров на закупку сырья и производство экспортоориентированной продукции. В связи с чем Мининвествнешторгу поручено обеспечить с 1 февраля 2021 года выделение для организаций-экспортеров предэкспортного финансирования.
Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций передаются функции и полномочия постоянно действующей республиканской рабочей группы по сокращению дебиторской и кредиторской задолженности по внешнеторговым договорам, образованной ПКМ от 6.06.2019 г. № 464.