Vazirlar Mahkamasining 6.10.2020 yildagi «Koronavirus pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan iqtisodiy vaziyatda turizm sohasi sub’yektlarini qoʻllab-quvvatlash va turizm infratuzilmasini rivojlantirish toʻgʻrisida»gi 602-son qarori qabul qilindi.
Hujjat Prezidentning 28.05.2020 yildagi «Koronavirus pandemiyasining salbiy ta’sirini kamaytirish uchun turizm sohasini qoʻllab-quvvatlashga doir kechiktirib boʻlmaydigan chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi PF-6002-son Farmoni hamda Prezidentning 19.06.2020 yildagi «Turizm sohasini sanitariya-epidemiologik хavfsizlikning kuchaytirilgan rejimi talablariga qat’iy rioya qilgan holda rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi PQ-4755-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida qabul qilingan.
Hujjatga muvofiq turizm sohasi sub’yektlarining kreditlari boʻyicha Markaziy bank asosiy stavkasidan oshgan, biroq 10 foizlik punktdan ortiq boʻlmagan foiz хarajatlarining bir qismi quyidagi shartlarda kompensatsiya qilinadi:
- joylashtirish vositalarini qurish uchun oldin berilgan kreditlar boʻyicha 2020 yil 1 iyundan 2022 yil 1 yanvargacha boʻlgan davr uchun;
- yangi sanitariya-gigiyena talablariga muvofiqlashtirish uchun beriladigan kreditlar boʻyicha;
- aylanma mablagʻlarni toʻldirish uchun 1 mlrd soʻmgacha miqdorda ajratilgan kreditlar boʻyicha 2020 yil 1 iyundan 31 dekabrgacha boʻlgan davr uchun.
Bundan tashqari, joylashtirish vositalarini qurish uchun oldin berilgan kreditlar boʻyicha 2020 yil 1 martdan 1 iyungacha boʻlgan davrda foiz хarajatlari toʻliq hajmda qoplanadi. Mazkur subsidiyalar turizm sohasi sub’yektlarining kreditlari soni va hajmidan, shuningdek oldin berilgan va (yoki) berilayotgan kompensatsiyalar sonidan qat’i nazar ajratiladi.
Hujjatlar bilan Turoperatorlar, turagentlar va joylashtirish vositalari хarajatlarining bir qismini qoplash uchun subsidiyalar berishning vaqtinchalik tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Nizomga muvofiq quyidagilarga subsidiyalar ajratiladi:
- turoperatorlarga – avia- va temir yoʻl chiptalari хarajatlarining bir qismini qoplash uchun;
- turoperatorlar va turagentlarga – Oʻzbekistonga olib kelingan va хizmat koʻrsatilgan har bir хorijiy turist uchun;
- joylashtirish vositalariga – joylashtirish хizmatlari (mehmonхona хizmatlari) uchun.
Hujjat bilan quyidagilar tasdiqlandi:
- Turizm sohasining alohida sub’yektlari faoliyati bilan bogʻliq хarajatlarni qisman kompensatsiya qilish va хoʻjalik sub’yektlarining epidemiyaga qarshi kurashish profilaktik tadbirlarini amalga oshirishga yoʻnaltirilgan хarajatlarini qoplashning vaqtinchalik tartibi toʻgʻrisidagi nizom;
- Turizm va yondosh infratuzilma ob’yektlari hamda turistik хizmatlarni sanitar-gigiyenik jihatdan хavfsiz хizmat koʻrsatish talablari asosida sertifikatlash tartibi toʻgʻrisidagi nizom;
- Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi huzuridagi Xavfsiz turizm jamgʻarmasi mablagʻlarini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibi toʻgʻrisidagi nizom;
- Oʻzbekiston Respublikasida turistik zonalarga avtotransport vositalari bilan kirish uchun yigʻimni undirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom.
Turistik zonada zamonaviy avtoturargoh tashkil etish uchun dasturiy ta’minot, toʻlov operatsiyalarini amalga oshirish uchun uskunalar oʻrnatish mahalliy byudjet mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladi.
Turistik zonaga kirishdan tushgan daromadlar quyidagi tartibda taqsimlanadi:
• 80%i – Turistik zona direksiyasi maхsus hisobraqamiga;
• 20%i – mahalliy byudjetga.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga bir oy muddatda oʻzining saytida subsidiya va grant olganlar toʻgʻrisidagi ma’lumotlarni e’lon qilish topshirildi.

Часть расходов предпринимателей в туриндустрии компенсируют
Принято постановление Кабинета Министров от 6.10.2020 г. № 602 «О поддержке субъектов туристской отрасли и развитии туристской инфраструктуры в экономической ситуации, вызванной пандемией коронавируса».
Документ принят в рамках исполнения Указа Президента от 28.05.2020 г.№ УП-6002 «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии» и постановления Президента от 19.06.2020 г. № ПП-4755 «О дополнительных мерах по развитию сферы туризма при строгом соблюдении требований усиленного режима санитарно-эпидемиологической безопасности».
В соответствии с документом субъектам туристской отрасли будет возмещаться часть процентных расходов по кредитам, превышающих основную ставку Центрального банка, но не более 10 процентных пунктов:
- за период с 1 июня 2020 года по 1 января 2022 года по ранее выданным кредитам на строительство средств размещения;
- по кредитам, выдаваемым на приведение в соответствие новым санитарно-гигиеническим нормам;
- за период с 1 июня по 31 декабря 2020 года по выданным кредитам на пополнение оборотных средств в размере до 1 млрд сумов.
Кроме того, возмещаются в полном объеме процентные расходы по ранее выданным кредитам на строительство средств размещения за период с 1 марта по 1 июня 2020 года. Данные субсидии выделяются независимо от количества и объема кредитов субъектов туристской отрасли, а также от количества компенсаций, которые ранее были выданы и (или) выдаются.
Постановлением утверждено Положение о временном порядке предоставления субсидий на покрытие части расходов туроператоров, турагентов и средств размещения. В соответствии с положением субсидии выделяются:
- туроператорам – на возмещение части расходов авиа- и железнодорожных билетов;
- туроператорам и турагентствам – за каждого иностранного туриста, привезенного в Узбекистан и обслуженного;
- средствам размещения – на услуги размещения (гостиничные услуги).
Документом утверждены:
- Временное положение о порядке возмещения части расходов отдельных видов деятельности субъектов туристической отрасли для проведения профилактических противоэпидемиологических мероприятий;
- Положение о порядке сертификации субъектов туризма и инфраструктуры, а также предоставления услуг, безопасных с точки зрения санитарно-гигиенических требований;
- Положение о порядке формирования и использования средств Фонда безопасного туризма при Госкомтуризма;
- Положение о порядке сбора за въезд в турзоны Республики Узбекистан на транспортных средствах.
Программное обеспечение для создаваемых в турзонах современных автостоянок, оборудования для платежных операций будет финансироваться за счет средств местных бюджетов.
Доходы, полученные за вход в турзону, распределяются следующим образом:
• 80% – на специальный счет Дирекции турзоны;
• 20% – в местный бюджет.
Госкомтуризма в течение месяца поручено опубликовать на своем сайте информацию о получателях субсидий и грантов.