O'zbekiston va Belarus o'zaro manfaatli hamkorlikni har tomonlama mustahkamlamoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning rasmiy tashrifiga qizg'in hozirlik ko'rilayotgan Minsk shahrida tashkil etilgan O'zbekiston-Belarus hududlararo forumi «Mintaqalar hamkorligi – davlatlararo munosabatlarni rivojlantirishning muhim omili» mavzuidagi yalpi majlis bilan davom ettirildi. Unda asosiy e'tibor mamlakatlarimiz o'rtasida sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat sanoati, ta'lim kabi sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalariga qaratildi.
Parlamentlar va hukumatlar a'zolari, yirik kompaniyalar, ishbilarmon doiralar, hududlar vakillari ishtirok etgan majlisda ushbu forum mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlikni yangi, yanada yuqori bosqichga ko'tarishga xizmat qilayotgani ta'kidlandi.
Ikki davlat rahbarlarining kelishuvi bilan hududlararo anjumanlar o'tkazish amaliyoti yo'lga qo'yildi.
Tadbirda Sirdaryo va Minsk viloyatlari hamkorligi misolida mamlakatlarimiz o'rtasida qabul qilingan “Yo'l xaritasi” ijrosi xususida so'z yuritildi.
Hududlararo forum maydonida qator tijorat shartnomalari va bitimlar imzolangani mintaqalar o'rtasidagi muloqotning mazkur platformasi nechog'li samarali ekanini yaqqol namoyish etdi.
Minsk shahrining markaziy xiyobonida ulug' shoir va mutafakkir Alisher Navoiy byusti ochildi.
Ushbu tadbir ikki xalq o'rtasidagi madaniy hamkorlikning yangi tarixidagi ulkan voqea bo'ldi. Zero, Hazrat Navoiy byusti Belarusda Sharq daholari hurmatiga bunyod etilgan ilk yodgorlikdir.
“Olam ahli bilingizkim, ish emas dushmanlig',
Yor o'lung bir-biringizgakim, erur yorlig' ish.”
Asrlar osha ulug' bobokalonimiz qalamiga mansub ushbu satrlarning dolzarbligi yo'qolmay, aksincha, jahon ahliga eng jarangdor da'vat sifatida ahamiyati ortib bormoqda.
She'riyat mulkining sultoni byusti ochilishiga bag'ishlab o'tkazilgan tantanali marosimda shu hikmatli satrlar belarus tilida yangradi. Unda ikki mamlakat hukumatlari va parlamentlari a'zolari, adabiyot, madaniyat namoyandalari, keng jamoatchilik, yoshlar qatnashdi.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o'rinbosari Sodiq Safoev Navoiy falsafasi turli millatlar va elatlar madaniyati va tafakkurini rivojlantirishda beqiyos o'rin tutishini, Prezidentimiz tashrifi arafasida o'tayotgan ushbu marosim o'zbek va belarus xalqlari o'rtasidagi do'stlik va birodarlik rishtalari yangi bosqichga ko'tarilayotganini ifoda etishini qayd etdi.
Belarus Respublikasi Milliy Majlisi Kengashi raisi o'rinbosari Marianna Shchyotkina mamlakatlarimiz o'rtasidagi munosabatlar madaniyat sohasida ham yuqori pog'onaga ko'tarilayotganini ta'kidladi. O'tgan yili Toshkentda atoqli belarus adibi va jamoat arbobi Yakub Kolas xotirasiga yodgorlik o'rnatilgani, endilikda Minskda Hazrat Navoiy byusti qad rostlagani bu fikrning yorqin dalilidir.
– Ushbu yodgorlikning ochilishi porloq va tantanali hodisa. Zero, Navoiy nafaqat ulug' shoir va mutafakkir, balki buyuk ma'rifatparvar ham bo'lgan. Navoiy merosi butun insoniyat mulkiga aylangan, asarlari ko'plab tillarga tarjima qilingan. Uning chuqur falsafasi, asarlaridagi rang-barang obrazlar xalqlarni do'stlik, insonparvarlik, olijanoblik kabi fazilatlar orqali birlashtirishga xizmat qiladi, – dedi Marianna Shchyotkina.
Darhaqiqat, Alisher Navoiy asarlari jahonda tinchlik, do'stlik va saxovatni targ'ib qilayotgan bebaho meros sifatida barcha xalqlar tomonidan qadrlanadi. Aslida adabiyot vaqt, makon, chegara bilmaydi. Inson komillikka intilar ekan, Hazrat Navoiy asarlari har bir davrda, har qanday ijtimoiy qatlam vakili uchun aziz va dolzarb bo'lib qolaveradi.
Belaruslik haykaltarosh Maksim Makarevich tomonidan ishlangan byust buning yana bir tasdig'i bo'ldi.
Marosim o'zbek va belarus xalqlarining qo'shaloq bayramiga aylanib ketdi. Navoiy bobomiz yodgorligi poyi gullarga burkandi.
Belarus davlat filarmoniyasi konsert zalida O'zbekiston madaniyati kunlarining tantanali ochilish marosimi bo'ldi. Unda ikki mamlakat madaniyati va san'ati namoyandalari, shoir va yozuvchilar, keng jamoatchilik, yoshlar qatnashdi.
O'zbek va belarus xalqlari jahon madaniyati rivojiga ulkan hissa qo'shgan. Mamlakatlarimizni boshqa sohalar qatori xalqlarimizning betakror madaniyati va san'ati ham bog'lab turadi.
Samarqandda o'tadigan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalida belaruslik ijodkorlar muntazam qatnashib keladi. O'zbekiston madaniyati va san'ati vakillari ham Belarusda o'tadigan «Slavyanskiy bazar» va boshqa nufuzli festivallarning faol ishtirokchisiga aylangan.
2018 yil aprel oyida Toshkentda Belarus madaniyati va kinosi kunlari o'tkazilgan edi. Minskda ochilgan O'zbekiston madaniyati kunlari mamlakatlarimiz o'rtasidagi madaniy hamkorlikni tarannum va taraqqiy ettirish yo'lida qo'yilgan navbatdagi qadamdir.
Marosimda ikki mamlakat madaniyat vazirliklari vakillari so'zga chiqib, ushbu tadbir o'zaro mushtarak madaniy aloqalarni mustahkamlashda, belarus xalqini o'zbek milliy madaniyatining bebaho namunalaridan bahramand etishda muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidladi.
Sokin oqshom Minsk bo'ylab o'zbek milliy navolari yangradi. Diltortar qo'shiq va raqslar barchaga ko'tarinki kayfiyat bag'ishladi.

Узбекистан и Беларусь всесторонне укрепляют взаимовыгодное сотрудничество
Межрегиональный форум Узбекистана и Беларуси, организованный в городе Минске, где ведется активная подготовка к предстоящему официальному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, продолжился пленарным заседанием на тему "Межрегиональное сотрудничество – важный фактор развития межгосударственных отношений». Особое внимание уделялось вопросам дальнейшего расширения сотрудничества между нашими странами в таких сферах, как промышленная кооперация, сельское хозяйство, продовольственная промышленность, образование.
На заседании, в котором участвовали парламентарии и члены правительств, представители крупных компаний, деловых кругов, регионов, отмечалось, что данный форум служит поднятию взаимодействия наших стран на новый, более высокий уровень.
Согласно договоренности глав двух государств была налажена практика проведения межрегиональных форумов.
На мероприятии на примере сотрудничества Сырдарьинской и Минской областей шла речь о реализации принятой между нашими странами “Дорожной карты”.
Подписание на полях межрегионального форума ряда коммерческих контрактов и соглашений служит ярким примером эффективности этой платформы диалога между регионами.
В центральном сквере города Минска установлен бюст великого поэта и мыслителя Алишера Навои. Мероприятие по случаю его открытия стало огромным событием в новой вехе культурного сотрудничества между двумя странами. Ибо бюст Хазрата Навои является первым монументом, возведенным в Беларуси в знак почтения к гениям Востока.
"Поймите, люди всей Земли, вражда – к страданиям ведёт,
Живите в дружбе меж собой, сей путь нас к счастью приведёт".
Эти мудрые строки, принадлежащие перу нашего великого предка, и по сей день не утратили свою ценность, а, напротив, звучат во всем мире как звонкий призыв ко всему человечеству.
Эти полные смысла строки прозвучали на белорусском языке на торжественном мероприятии, посвященном открытию бюста мастера слова, султана мира поэзии. В нем приняли участие члены правительств и парламентов двух стран, деятели литературы и культуры, широкой общественности, молодежь.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содик Сафоев отметил, что философия Навои играет несравненную роль в развитии культуры и мышления различных наций и народностей, а данное мероприятие, проходящее накануне визита нашего Президента, свидетельствует о подъеме дружественных связей и братства между узбекским и белорусским народами на новый уровень.
Заместитель председателя Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Марианна Щёткина отметила, что отношения между нашими странами высокими темпами развиваются также в сфере культуры. Ярким тому подтверждением служит тот факт, что в прошлом году в Ташкенте был установлен монумент выдающемуся белорусскому писателю и общественному деятелю Якубу Коласу, а теперь в Минске возведен бюст Хазрата Навои.
- Открытие этого монумента является ярким и торжественным событием. Ибо Навои являлся не только великим поэтом и мыслителем, но и гениальным просветителем. Его богатое наследие стало достоянием всего человечества, произведения переведены на многие языки. Благодаря глубокой философии, разнообразию образов они служат объединению народов вокруг таких благородных качеств, как дружба, гуманность, толерантность, - сказала Марианна Щёткина.
Действительно, произведения Алишера Навои стали для народов всего мира бесценным наследием, воспевающим мир, дружбу и благородство. На самом деле, литература не знает границ. Пока человек стремится к совершенству, произведения Хазрата Навои во все времена будут оставаться любимыми, ценными и актуальными для представителей всех социальных слоев.
Ярким тому подтверждением служит бюст, созданный белорусским скульптором Максимом Макаревичем.
Мероприятие превратилось в настоящий обоюдный праздник узбекского и белорусского народов. К подножию бюста Навои возложены цветы.
В концертном зале Государственной филармонии Беларуси состоялась торжественная церемония открытия Дней культуры Узбекистана. В ней участвовали деятели культуры и искусства двух стран, писатели и поэты, широкая общественность, молодежь.
Узбекский и белорусский народы внесли неоценимый вклад в развитие мировой культуры. Наряду с другими сферами наши страны связывают уникальная культура и искусство наших народов.
Белорусские деятели искусства регулярно участвуют в международном музыкальном фестивале “Шарк тароналари” в Самарканде. В свою очередь, представители культуры и искусства Узбекистана являются активными участниками проходящего в Беларуси фестиваля «Славянский базар» и других престижных мероприятий.
В апреле 2018 года в Ташкенте проходили Дни культуры и кино Беларуси. Проходящие в Минске Дни культуры Узбекистана являются очередным шагом на пути продвижения и развития культурного сотрудничества между нашими странами.
На церемонии открытия выступили представители министерств культуры двух стран, которые отметили, что данное мероприятие имеет важное значение в укреплении взаимных культурных связей, приобщении белорусского народа к шедеврам узбекской национальной культуры.