2017 yil 30 noyabrda Bishkek shahrida Qirg'iziston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudi faoliyatining 15 yilligiga bag'ishlangan “Markaziy Osiyoda hakamlik arbitraji institutining rivojlanish istiqbollari” mavzusida Xalqaro konferensiya bo'lib o'tdi.
Konferensiyada Qirg'iziston Respublikasi Hukumati vitse-premeri Dair Kenekeev, Prezidenti devoni, Qirg'iziston Respublikasidagi Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi, Yevropa Ittifoqining “Qirg'iziston Respublikasida huquq ustuvorligini mustahkamlashga ko'maklashish” loyihasi, “Markaziy Osiyo mamlakatlarida huquqiy davlatchilikka ko'maklashish” GIZ dasturi vakillari, Shvetsiya, Xitoy, Ukraina, Tojikiston, O'zbekiston xalqaro tijorat arbitrajlarining rahbarlari va arbitrlari, tijorat arbitraji sohasida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar, advokatlar va huquqshunos olimlar, shuningdek biznes va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Xalqaro konferensiyada Stokgolm (Shvetsiya) Savdo palatasi Arbitraj instituti raisining o'rinbosari, huquq doktori - Patrisiya Shonessi, Chinjou (Xitoy) arbitraj komissiyasi Bosh kotibining o'rinbosari - Lu Jenbao, iste'fodagi sudya, mediatsiya bo'yicha trener (Germaniya) - Artur Trossen, xalqaro arbitr (Gretsiya, Chexiya va boshqalar) - Apostolos Antimos, Ukraina Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj sudi raisining o'rinbosari - Zaxarchenko Tatyana Gennadievna, Tojikiston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj sudi raisining o'rinbosari Goibnazar Amirxodja, Qirg'iziston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudining raisi Maychiev Shamaral Yusupovichlarning xalqaro tijorat arbitrajini rivojlantirishga bag'ishlangan ma'ruzalari tinglandi.
Shuningdek konferensiyada O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj sudining raisi Otaxonov Foziljon Xaydarovich “O'zbekiston-ning zamonaviy huquqiy tizimida hakamlik muhokamasini takomillash-tirishning dolzarb masalalari” mavzusida ma'ruza qildi.
Konferensiyada ta'kidlanganidek, bozor munosabatlari rivojlanishi bilan hakamlik muhokamasi va xalqaro arbitraj instituti yildan yilga muhim ahamiyat kasb etmoqda. Qig'izistonda mazkur institut faoliyati jahon hamjamiyati tomonidan xalqaro tijorat arbitraji sohasida qabul qilingan barcha hozirgi zamon andozalariga mos keladi.
Hozirgi sharoitda hakamlik muhokamasi tadbirkorlar manfaatlarini himoya qilishning zarur va samarali shakli hisoblanadi, tijorat nizolarini malakali hal qilish tizimi esa tashqi iqtisodiy munosabatlar va xalqaro savdoni rvojlanishiga ko'maklashadi.
Hozirgi kunda Qirg'iziston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudi o'zining qisqa, ya'ni 15 yillik faoliyati davomida Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi arbitraj markazlari qatorida juda samarali rivojlanib kelmoqda. Bunga mazkur institutning faol ishi, donorlar hamjamiyatining ko'magi va qo'llab-quvvatlashi, arbitrlarning yuqori malakasi va prinsipialligi tufayli erishildi.
Ta'kidlash lozimki, Qirg'iziston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudida nizolar taraflarning istaklariga ko'ra Reglament yoki tezkor Reglament qoidalari bo'yicha ko'rib chiqiladi. Hozirgi paytda yangi qo'llaniladigan qoidalar - kichik jyuri Reglamenti tayyorlanmoqda, uni tadbiq qilinishi biznes hamjamiyati uchun nizolarni yanada tezroq va samarali hal qilish imkoniyatini yaratadi.
2004 yildan buyon Qirg'iziston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudida umumiy summasi 80 mln. dollar bo'lgan 814 ta, shu jumladan 47 ta xorijiy kompaniyalar ishtirokidagi nizolar ko'rib chiqilgan. Qirg'iziston 1997 yilda “Chet el arbitrajlari qarorlarini tan olish va ijroga qaratish to'g'risida” 1958 yil 10 iyundagi Nyu-York Konvensiyasiga qo'shilganligi sababli jahonning 157 mamlakatida Qirg'iziston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudi hal qiluv qarorlarining ijrosi kafolatlanadi.
Qirg'iziston Savdo-sanoat palatasi raisi Marat Sharshekeev o'z nutqida - “hakamlik sudining faoliyati - mamlakatda demokratiya mavjudligining yaqqol ko'rinishidir. Qirg'iziston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudining bosh maqsadi - xalqaro maydonga chiqishdir” - deb ta'kidladi.
O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro tijorat arbitraj sudining raisi Foziljon Otaxonov ham o'zaro xalqaro hamkorlik haqida alohida to'xtaldi. Jumladan u - “yaqin kelajakda Markaziy Osiyoda hakamlik sudlari (xalqaro arbitrajlar)ni birlashtiruvchi xalqaro assotsiatsiya tuzilishiga umid qilishini bildirdi”. Shuningdek F.Otaxonov birgalikda “Arbitraj va mediatsiya” jurnalini elektron tarzda chiqarishni taklif qildi, unda hakamlik muhokamasi, tijorat arbitraji, mediatsiyaga oid qiziqarli maqolalar, aniq misollarda nizolarni hal qilish amaliyoti, shuningdek maslahatlar va tushuntirishlar berib borilishi tajriba almashish uchun qulay ekanligini ta'kidladi. Jurnalning har yili beshta soni chiqarilishi va har bir soniga Markaziy Osiyodagi beshta davlatdan biri mas'ul bo'lishi maqsadga muvofiqligini qayd qildi.
Foziljon Otaxonovning yuqoridagi tashabbuslari konferensiyaning barcha ishtirokchilari tomonidan qo'llab-quvvatlandi.
Qirg'izistonda Xalqaro arbitraj sudini rivojlantirishga davlat ham alohida e'tibor bermoqda. Konferensiyada Qirg'iziston Hukumati vitse-premeri Dair Kenekeev - “mazkur rasmiy tadbir Qirg'izistonda arbitrajni rivojlantirishga o'zining ijobiy ta'sirini ko'rsatadi. Qirg'izistonda Xalqaro hakamlik sudi institutini rivojlantirish 2017-2040 yillarga mo'ljallangan rivojlanishning milliy davlat strategiyasiga faol kiritiladi, shuningdek “Toza qum” loyihasiga hamohang ishlaydi”- deb ta'kidladi.
Arbitraj sudining rivojlanishiga Yevropalik hamkorlar ham ko'mak berishiga ishonch bor. Bu haqda Qirg'iziston Respublikasidagi Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi vakili Nikola Skaramutsso gapirdi. Jumladan u - “Qirg'iziston xalqaro iqtisodiy jarayonda yanada faol ishtirok etayotgan holatda Xalqaro hakamlik sudi vujudga kelganligi va faoliyati hozirgi kunda juda dolzarb hisoblanadi va Yevropa Ittifoqi ushbu loyihaga katta ahamiyat bermoqda, shuningdek uning rivojlanishi uchun yuqori darajada harakat qiladi”- deb ta'kidladi.
Xalqaro konferensiya yakunida Qirg'iziston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Xalqaro hakamlik sudi bilan O'zbekiston, Ukraina, Tojikiston xalqaro arbitraj sudlari o'rtasida o'zaro hamkorlik to'g'risidagi memorandumlar imzolandi.

ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ ИНСТИТУТОВ ТРЕТЕЙСКОГО АРБИТРАЖА В ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ
30 ноября 2017 года в городе Бишкек состоялась Международная конференция на тему «Перспективы развития институтов третейского арбитража в Центральной Азии», посвященная 15-летию деятельности Международного третейского суда при ТПП Кыргызской Республики.
В конференции приняли участие вице-премьер Правительства КР Даир Кенекеев, ответственные работники аппарата Президента, Конституционной палаты, Верховного суда, Торгово-промышленной палаты Кыргызской Республики, представители делегации Европейского Союза в КР, проекта Европейского Союза «Содействие укреплению верховенства права в Кыргызской Республики», Программы GIZ «Содействие правовой государственности в странах Центральной Азии», руководители международных коммерческих арбитражей Швеции, Китая, Украины, Узбекистана, Таджикистана, ученые, адвокаты и специалисты в области коммерческого арбитража, а также представители бизнеса и средств массовой информации.
В ходе международной конференции заслушаны доклады: Патрисии Шоннеси - доктора права, заместителя председателя Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма (Швеция), Лу Женбао – вице Генерального секретаря Арбитражной комиссии Чинжоу (Китай), Артура Троссена - судьи в отставке, тренера по медиации (Германия), Апостолоса Антимоса - международного арбитра (Греция, Чехия и др.), Захарченко Татьяны Геннадиевны - заместителя председателя Международного коммерческого арбитражного суда при Торгово-промышленной палате Украины, Майчиева Шамарала Юсуповича - председателя Международного третейского суда при ТПП Кыргызской Республики, Гоибназара Амирходжы - заместителя председателя Международного коммерческого арбитража при ТПП Республики Таджикистан, посвященные развитию международного коммерческого арбитража.
С докладом на тему «Актуальные вопросы совершенствования третейского разбирательства в современной правовой системе Узбекистана» выступил – Отахонов Фозилжон Хайдарович - председатель Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Республики Узбекистан.
Как отмечалось на конференции институт третейского разбирательства и международного арбитража приобретает всё большую значимость с развитием рыночных отношений и наряду с этим деятельность данного института в Кыргызстане отвечает всем современным стандартам, принятым мировым сообществом в сфере международного коммерческого арбитража. В современных условиях третейское разбирательство является необходимой и эффективной формой защиты прав интересов предпринимателей, а квалифицированная система разрешения коммерческих споров способствует развитию внешнеэкономических отношений международной торговли. Несмотря на сравнительно недолгий период своей деятельности, а если быть точным 15 лет, сегодня Международный третейский суд при Торгово-промышленной палате КР очень эффективно развивается наряду с другими арбитражными центрами Центрально-азиатского региона. Всё это стало возможным благодаря активной работе данного института, содействия и поддержки донорского сообщества и, разумеется, конкретно самого института, профессионализма и принципиальности.
Стоит отметить, что споры в Международный третейский суд при ТПП КР рассматриваются по правилам Регламента или ускоренного Регламента по усмотрению сторон. В настоящий момент разрабатываются новые применимые правила – Регламент малого жюри, внедрение которого представляет бизнесу ещё больше возможностей для быстрого и эффективного разрешения споров. Начиная с 2004 года в МТС при ТПП КР было рассмотрено более 814 споров на общую сумму свыше 80 миллионов долларов США, из которых более 47 споров с участием иностранных компаний. в 1997 году Кыргызстан присоединился к Нью-Йоркской Конвенции 1958 года «О признании и приведении в исполнение иностранных арбитражных решений», что гарантирует исполнение решений МТС при ТПП КР в 157 странах мира.
Марат Шаршекеев, председатель Торгово-промышленной палаты, в своей речи заявил, что «Деятельность Третейского суда – это яркая демонстрация наличия в стране демократии. А, главная цель Международного третейского суда при ТПП КР – это выход на международную арену».
О тесном международном взаимодействии говорил и председатель Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Узбекистана Фозилжон Отахонов. В частности он заявил, что «надеется на то, что в ближайшем будущем будет создана международная ассоциация, которая будет объединять все третейские суды (международные арбитражи) в Центрально-азиатском регионе». Также Ф.Отахонов предложил начать выпуск совместного журнала, в котором будут опубликовываться интересные статьи, будет открыто показываться работа по разрешению споров на конкретных примерах, а также консультативные и разъяснительные материалы. Журнал, как предположил председатель узбекского арбитража мог бы выходить пять раз в год, где за каждый номер будет ответственным отдельная страна Центральной Азии. Стоит отметить, что инициативу Ф.Отахонова поддержали все участники конференции.
Особое внимание развитию в Кыргызстане Международного арбитражного суда уделяет и государство. Как заявил на конференции вице-премьер Правительства КР Даир Кенекеев «данное официальное мероприятие благотворно окажет свое влияние на развитие арбитража в Кыргызстане». «Развитие института Международного третейского суда в КР будет активно внедрено в национальную государственную стратегию устойчивого развития 2017-2040 гг., а также будет тесно работать в купе с проектом «Таза коом», - подчеркнул вице-премьер.
Есть уверенность в том, что развитию арбитражного суда будут способствовать и европейские партнёры. Об этом заявил Никола Скарамуццо, представитель делегации Европейского Союза в КР. Он в частности сказал, что «появление и работа Международного третейского суда в КР очень актуально особенно сейчас, когда Кыргызстан становится всё более активным участником международных экономических процессов и Евросоюз придаёт огромное значение данному проекту, а также приложит максимум усилий по его развитию».
В заключении Международной конференции состоялось подписание меморандумов о тесном сотрудничестве и взаимодействии между Международным третейским судом при ТПП Кыргызской Республики и международными арбитражными судами Узбекистана, Украины, и Таджикистана.