Vazirlar Mahkamasining 07.10.2021 yildagi “Aholini asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan kafolatli ta’minlash va ichki bozorda narхlar barqarorligini saqlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 627-son qarori qabul qilindi.
Qarorga asosan quyidagi tovarlar 2022 yil 1 mayga qadar bojхona bojidan ozod qilinadi:
Tovar |
TIF TN kodi |
bananlar, plantaynlar (yangi yoki quritilgan) |
0803 |
yangi yoki quritilgan finikilar, anjir, ananaslar, avokado, guayyava, mango va mangostan yoki garsiniya |
0804 |
yangi yoki quritilgan sitrus mevalar |
0805 |
yangi papayya |
0807 20 000 0 |
yangi olma, nok va behi |
0808 |
kivi |
0810 50 000 0 |
Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi $32,8 mln ekvivalentida milliy valyutada hamda Moliya vazirligi 200 mlrd soʻm miqdordagi mablagʻlarni tijorat banklariga (ularning soʻrovlariga asosan) 2022 yil 1 iyulga qadar qaytarish sharti bilan foizsiz depozitga joylashtiradi. Kreditlar tijorat banklari tomonidan korхonalarga likvidli garov ta’minoti asosida oʻsimlik yogʻi, kartoshka, goʻsht (mol, qoʻy, parranda goʻshti), muzlatilgan baliq importi uchun yillik 4%lik stavkada ajratiladi.
Shuningdek, qaror bilan goʻsht (mol, qoʻy, tovuq), tirik hayvonlar (qoramol va parranda) va ularni soʻyish mahsulotlarini, kartoshka hamda muzlatilgan baliqni Oʻzbekistonga olib kirish, shuningdek, ularni realizatsiya qilish boʻyicha aylanmalarini QQSdan ozod qilishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini ishlab chiqish nazarda tutilgan.

ОТДЕЛЬНЫЕ ВИДЫ ФРУКТОВ ОСВОБОДИЛИ ОТ ТАМОЖЕННОЙ ПОШЛИНЫ
Принято постановление Кабинета Министров от 07.10.2021 г. № 627 «О дополнительных мерах по гарантированному обеспечению населения основными видами продуктов питания и сохранению стабильности цен на внутреннем рынке».
Согласно Постановлению до 1 мая 2022 года от таможенной пошлины освобождаются следующие товары:
Товар |
Код ТН ВЭД |
бананы, плантайны (свежие или сушеные) |
0803 |
свежие или сушеные финики, инжир, ананасы, авокадо, гуайява, манго и мангостин или гарциния |
0804 |
цитрусовые свежие или сушеные |
0805 |
свежая папайя |
0807 20 000 0 |
свежие яблоки, груши и айва |
0808 |
киви |
0810 50 000 0 |
Фонд реконструкции и развития перечислит на беспроцентный депозит в коммерческие банки (по их запросу) с условием возврата до 1 июля 2022 года $32,8 млн в национальной валюте, а Министерство финансов – 200 млрд сумов. Кредиты предоставляются коммерческими банками предприятиям на основе ликвидного обеспечения при импорте растительного масла, картофеля, мяса (говядина, баранина, птица), мороженой рыбы по годовой ставке 4%.
Также постановлением предусмотрена разработка законопроекта по освобождению от НДС оборота по ввозу в Узбекистан мяса (говядина, баранина, курица), живых животных (крупный рогатый скот и птица) и продуктов их убоя, картофеля и замороженной рыбы.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 08.10.2021 г.